Aki Project
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce putem invata din anime-uri?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Kamishiro
Administrator
Administrator
Kamishiro


feminin
Numarul mesajelor : 171
Varsta : 31
Localizare : Time...
Ocupatie : :))
Nume : Haru-sama
Warn :
Ce putem invata din anime-uri? Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ce putem invata din anime-uri? Right_bar_bleue

Data de inscriere : 21/12/2008

Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? EmptyLun Dec 22, 2008 6:07 pm

well:

Consider ca am putea vedea anime-urile si ca ceva educativ..adevarul e ca marea lor majoritate chiar transmit ceva..destul de profund..unii le privesc simplu pt farmecul lor, pentru poveste sau scene..dar nu ar fi rau sa privim si dincolo de ele..sunt lucruri care iti cizeleaza personalitatea..bine e adevarat tre sa si stii la ce sa te uiti :D.. anime-urile te invata de multe ori lucruri care azi ar fi greu sa le mai inveti din alte parti..pe un alt forum de ex chiar am atins subiectul ore de dirigentie cu anime...desi e poate utopic, azi cultura anime e varza si asta pentru ca "unii" isi bat joc de ..multe...asa ca am ajuns ca niic copii sa nu mai stie ce e aia... Sad pacat ar invata mai usor lucruri ce tin de valori decat bagate cu forta pe gat.. eu de exemplu am crescut cu anime si mi-am cizelat foarte bine valorile si personalitatea..din anime ionveti multe de la chestii de istorie, la chestiuni de valori umane si morale, prietenie, spirit de echipa, curaj, puterea de a urma un vis, bunatate, demnitate, sacrificiu, credinta in oameni, toleranta, faptul fiecare actioneaza intr-un fel datorita unor chesti marcante din trecut si tocmai pe aceasta idee faptul ca cei rai au un motiv pentru care fac ce fac...nonviolenta.... chiar si chestii de actiune generala, la ce duce comportamentul gresit uman pe ansamblu..multe, foarte multe, puterea de ati face curaj sa faci ceva, despre iubire..Voi ce ati invatat din anime ? Si daca s-ar putea ma gandesc eventual un mic glosar de anime cu unmesaj aparte..ce am putea invata din el.
Sus In jos
Candilay
10 Sai
10 Sai
Candilay


feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 30
Localizare : In a world that is destroying me
Ocupatie : GFX Artist o.O
Nume : Dia
Warn :
Ce putem invata din anime-uri? Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ce putem invata din anime-uri? Right_bar_bleue

Data de inscriere : 10/01/2009

Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Re: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? EmptySam Ian 10, 2009 4:39 pm

Eu cred ca fiecare anime transmite cate ceva pe care fiecare il interpreteaza dupa bunul plac.Eu le consider ceva din care poti invata ceva folositor in viata reala,desi ideea cu...anime-urile transmit ceva real e deplasata pentru unii,pentru mine e chiar ceva obisnuit pentru ca din anime-uri am invatat atatea.
Chiar daca unii parinti le considera ceva negativ,un copil le poate considera ceva distractiv,ceva magic,acum depinde si ce fel de anime urmareste.
Poate ca din cauza ca am crescut cu ele gandesc asa,dar ele m-au invatat sa visez,sa sper,sa ma formez ca persoana atat in lumea reala,cat si lumea virtuala adica internet (mess,forumuri,site-uri etc).
Heh..cam atat am avut de spus,asta fiind in general,nu am stat sa individualizez ^_^.
Sus In jos
Marionette Princess
10 Sai
10 Sai
Marionette Princess


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 29
Warn :
Ce putem invata din anime-uri? Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ce putem invata din anime-uri? Right_bar_bleue

Data de inscriere : 29/07/2009

Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Re: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? EmptyMier Iul 29, 2009 5:26 pm

Pai fiecare anime are o morala a sa dupa parerea mea
Din ele invatam lucruri care ne face caracterul mai tare sau melancolic etc... dar depinde si cum primim aceasta impormatie si cum o interpreteaza
Pe mine m-au invata multe lucruri ca: lupta pentru vise,caracter tare etc. Dar nu cred ca ar trebuie prea mult sa-ti faci viata dupa anime la urma urmei e fantsay ci nu lucruri reale.
In realitate pot reactiona altfel wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Re: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? Empty

Sus In jos
 
Ce putem invata din anime-uri?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Top 5 anime-uri
» Rate the anime
» Viitorul anime in Romania
» Primul anime vizionat
» Faze enervante din anime-uri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aki Project :: Anime/Manga Area :: Anime Area-
Mergi direct la: